środa, 2 grudnia 2020. Imieniny Balbiny, Ksawerego, Pauliny

Dzień Bezpieznego Internetu w szkole w Dubeninkach

2017-03-06 13:11:26 (ost. akt: 2017-03-06 13:36:17)

W tym roku po raz pierwszy społeczność Szkoły Podstawowej w Dubeninkach aktywnie włączyła się do obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Koordynatorem zadań związanych z realizacją szkolnego DBI był pedagog szkolny Beata Staśkiewicz.

Działania nasze rozpoczęliśmy już w styczniu przygotowując informacje jak bezpiecznie korzystać z Internetu oraz adresy stron internetowych, na których można szukać informacji lub pomocy w razie nieprzewidzianych i niebezpiecznych sytuacji. Prezentacja ta została umieszczona na korytarzu szkolnym, by uczniowie, nauczyciele, rodzice czy też odwiedzający szkołę, mogli w każdej chwili poczytać, przypomnieć, utrwalić wiedzę o bezpieczeństwie w Internecie. Na korytarzach szkolnych zostały również rozwieszone plakaty i informacje promujące DBI w szkole, które otrzymaliśmy od organizatorów.

W lutym w ramach akcji, na podstawie scenariuszy DBI oraz własnych pomysłów, przeprowadzono cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów klas I - VI o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. W ramach lekcji informatyki i zajęć z wychowawcą uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci. Poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przyswoili zasady kulturalnego zachowania w Internecie oraz dyskutowali, dzielili się doświadczeniami i wyciągali wnioski. Uczniowie również wykonali prace plastyczne w programie Paint dotyczące bezpieczeństwa w sieci, obejrzeli film animowany zatytułowany 3..2..1.. Internet z udziałem Krzysztofa Hołowczyca dotyczący cyberprzemocy, cyberagresji, plagiatu oraz uzależnienia od gier komputerowych.

Klasy młodsze obejrzały kreskówki ,,Owce w sieci”, które w humorystyczny sposób przedstawiły zasady bezpiecznego poruszania się w Internecie. Zapoznali się również ze stroną www.sieciaki.pl. Następnie zawarły umowę z rodzicami dotyczącą zasad korzystania z Internetu. Umowa została podpisana przez dziecko i rodziców i umieszczona w widocznym miejscu w domu. Uczniowie klasy I zorganizowali wystawkę prac plastycznych na temat Internetu. Odbył się także konkurs plastyczny pt. „Bezpieczny Internet”. Prace uczniów zostały rozwieszone na korytarzach szkolnych. W ramach spotkań semestralnych z rodzicami wychowawcy klas przekazali ulotki na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci przygotowaną przez koordynatora akcji. Chętni nauczyciele mieli możliwość uczestnictwa w kursie dla profesjonalistów poświęconym bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w Internecie.

Przeprowadzone zajęcia pozwoliły osiągnąć zamierzone cele, tj. uświadomiły uczniom zagrożenia czyhające na nich w Internecie. Nauczyły umiejętności zachowania w sytuacjach ryzykownych, wykazały potrzebę stosowania zasad bezpieczeństwa w Internecie (ochrona danych, ograniczone zaufanie, ochrona sprzętu przed zagrożeniami, legalność oprogramowania).

Mamy nadzieję, że nasi uczniowie unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem. Poprzez aktywny udział w zajęciach skłoniliśmy młodych internautów do refleksji nad problemem uzależnienia od Internetu. Wierzymy, że nasi uczniowie będą z głową korzystać z sieci.
B.S., A. L.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages