Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Reforma oświaty w naszym województwie jest na bardzo zaawansowanym poziomie

2017-03-03 09:31:06 (ost. akt: 2017-03-03 09:54:53)

Autor zdjęcia: Anna Truchan

2 marca w Gminny Centrum Kultury w Dubeninkach odbyło się spotkanie samorządowców z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim. Tematem rozmów była reforma oświaty.

W województwie warmińsko-mazurskim 80 procent samorządów gminnych przesłało już do kuratorium projekty uchwał dotyczących wprowadzenia nowej reformy na ich terenach. Jeśli chodzi o starostwa, kuratorium czeka tylko na dwa brakujące powiaty. Jak widać nasze województwo jeśli chodzi o oświatę jest już niemal „dopięte na ostatni guzik”.

- Naszą intencją jest wspieranie jak najmocniej wszystkich samorządów – powiedział wojewoda. - We wszystkich miejscach powtarza się tendencja demograficzna, która wszędzie pokazuje, że z biegiem lat będzie coraz mniej dzieci i to kwestia, z którą musimy sobie poradzić. Po roku funkcjonowania Programu 500+ mamy jednak pozytywne symptomy, ale są to tylko symptomy. Jej efekty będą widoczne w połowie lat 20-tych. Te najbliższe lata będą naprawdę trudne dla samorządowców, dlatego podejmujemy takie działania jak objęcie subwencją oświatową sześciolatków.

Obecny na spotkaniu Warmińsko - Mazurski Wicekurator Oświaty Wojciech Cybulski przedstawił bardzo istotne informacje.

- 1 marca na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pojawiła się informacja dotycząca aplikowania po środki finansowe – mówi Wojciech Cybulski. - Te środki będą przeznaczone na dostosowanie obiektów do nowego ustroju szkolnego. Szkoła z tych środków nie będzie mogła rozbudować placówki tylko ją doposażyć na przykład w nowe ławki, krzesła, sale...

Nowa reforma wprowadzi nowe zasady naliczania subwencji oświatowych. Najbardziej skorzystają na tym małe wiejskie szkoły, dla których obecny sposób naliczania subwencji był bardzo niekorzystny. Wicekurator mia również dobre wiadomości dla nauczycieli, którzy w tym roku dostaną waloryzację płac. W 2018 roku pedagodzy mogą spodziewać się podwyżek.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages