Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

W gminie Dubeninki żabkom ma być lepiej. A ludziom...?

2013-12-02 22:19:35 (ost. akt: 2013-12-02 22:46:29)
- Za 6 milionów złotych, ze środków unijnych, wykonane zostaną pod lokalnymi drogami przejścia dla płazów i gadów - poinformował radnych z Dubeninek Jaromir Krajewski.

- Za 6 milionów złotych, ze środków unijnych, wykonane zostaną pod lokalnymi drogami przejścia dla płazów i gadów - poinformował radnych z Dubeninek Jaromir Krajewski.

Autor zdjęcia: Zbigniew Świtkiewicz

W gminie Dubeninki problemem, pod koniec roku, jest znalezienie kilku tysięcy złotych na zakup żwiru do łatania największych wybojów na lokalnych drogach. Wkrótce jednak, na kilku z nich, pojawią się geodeci i rozpoczną się przygotowania do nowej inwestycji - za kilka milionów złotych. Ale nie będzie to inwestycja dla ludzi...

Mizeria budżetowa w gminie Dubeninki doszła już do takiego stanu, że problemem jest znalezienie kilku tysięcy złotych na zakup kilku wywrotek ze żwirem, dzięki któremu można by było, na wiosnę, przysypać przynajmniej te największe (no bo nie wszystkie) wyboje na lokalnych drogach gruntowych.

- Dzięki temu, że w listopadzie zima jeszcze nie zaatakowała, oszczędziliśmy kilka tysięcy złotych na paliwie "na odśnieżanie" - mówił podczas ostatniej sesji wójt Ryszard Zieliński. - Zakupimy więc z dziesięć 30-tonowych wywrotek dobrego żwiru spod Suwałk. Dzięki temu, na wiosnę, postaramy się, własnymi siłami, pozasypywać największe dziury.

Jednak jeszcze w tym roku, na drodze Skajzgiry-Żytkiejmy i w okolicach Budwieć do pracy przystąpią geodeci. Ich praca ma związek z początkiem nowej, i to bardzo kosztownej inwestycji, wyliczonej na 6 mln zł w skali całego powiatu. Cieszyć się jednak za bardzo nie ma z czego, można tylko ironizować, bowiem inwestycja ta ma poprawić byt nie ludzi, ale... płazów i gadów!

- Ze środków unijnych pozyskaliśmy około 6 milionów złotych. Za te pieniądze, na terenie całego powiatu gołdapskiego, wykonane zostaną, pod powierzchniami lokalnych dróg, przejścia dla płazów i gadów. Chodzi głównie o żaby - poinformował radnych i sołtysów Jaromir Krajewski, dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.

W kontekście wcześniejszej dyskusji o fatalnym stanie lokalnych, gruntowych dróg w gminie, informacja ta zabrzmiała wręcz groteskowo. - To nie lepiej by było dać te 6 milionów naszym bezrobotnym? Gołymi rękoma wyłapaliby te żabki, i przenieśli je w bezpieczne miejsce - ironizowali zebrani.

- Płazy są widocznie ważniejsze, niż ludzie. A tymczasem już teraz wielu rolników straszonych jest przez firmy, odbierające z gospodarstw mleko, że cysterny przestaną do nich przyjeżdżać, bo nie są w stanie pokonać tych naszych wertepów. Koniec świata! - dodawali inni.

Szerzej o sprawie - w czwartkowym (5 grudnia) wydaniu "Kuriera Gołdapskiego".

Zbigniew Świtkiewicz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages