Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

W gminie Dubeninki mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie

2013-11-14 16:35:27 (ost. akt: 2013-11-18 00:25:10)
Od kiedy w gminie pojawiły się wspólne patrole policji i Straży Granicznej, znacznie spadła liczba kradzieży bydła z pól - stwierdził Stanisław Bielicki.

Od kiedy w gminie pojawiły się wspólne patrole policji i Straży Granicznej, znacznie spadła liczba kradzieży bydła z pól - stwierdził Stanisław Bielicki.

Autor zdjęcia: Zbigniew ŚwitkiewiczPięć kradzieży z włamaniem, dwie bójki, jeden rozbój: gdyby tyle poważnych przypadków łamania prawa zdarzyło się jednego dnia - można by było mówić o czarnej serii. Ta lista dotyczy jednak całej gminy Dubeninki, i to od początku tego roku. Policjanci z Komendy Powiatowej rozmawiali w środę z mieszkańcami na temat bezpieczeństwa.

Kilka tygodni temu podobna dyskusja odbyła się w Baniach Mazurskich. Uczestniczyło w niej jednak ledwie kilkoro mieszkańców. Na tym tle Dubeninki zaprezentowały się zdecydowanie lepiej - w sali Gminnego Ośrodka Kultury zjawiło się około 30 osób, w tym wielu sołtysów.W gminie jest więc - relatywnie - w miarę bezpiecznie. Tym niemniej dyskusja była bardzo ożywiona.- Czy to prawda, że policja ma za zadanie pomagać w łataniu dziury budżetowej poprzez wypisywanie kierowcom mandatów? - zapytała jedna z uczestniczek spotkania.- Nic takiego nie ma u nas miejsca - stanowczo stwierdził mł. inspektor Andrzej Żyliński, komendant powiatowy. - Podkomendnych rozliczam przede wszystkim z ilości skontrolowanych pojazdów. Na pewno na wyrozumiałość nie mogą liczyć ci kierowcy, którzy parkują na miejscach postojowych dla inwalidów. W odróżnieniu od Straży Miejskiej, gdzie pieniądze z mandatów wystawianych przez tę formację zasilają budżet gminy, w naszym przypadku "utarg" z mandatów zasila budżet państwa. Policjanci nie mają z tego tytułu żadnych gratyfikacji czy premii.W całym powiecie gołdapskim policja wystawia rocznie około 3 tysięcy mandatów. Dla porównania - w sąsiednim powiecie oleckim liczba ta wynosi ok. 5 tysięcy.W samych superlatywach komendant Żyliński wyrażał się o współpracy z miejscową placówką Straży Granicznej. - W gminie Dubeninki zawsze możemy liczyć z ich strony na pomoc, nie tylko przy organizowaniu wspólnych patroli - dodał.- Od kiedy pojawiły się wspólne patrole policji i Straży Granicznej, mamy zdecydowanie mniej przypadków kradzieży bydła z pól. Kiedyś to była prawdziwa plaga. Teraz też się to zdarza, ale naprawdę rzadko - pochwalił mundurowych radny Stanisław Bielicki. - Większym problemem są teraz watahy wilków.Mieszkańcy gminy zwrócili uwagę na pilną potrzebę ustawienia w wielu miejscach znaków drogowych "uwaga na zwierzęta hodowlane". - Skoro tak wielu rolników ma pola położone po obu stronach drogi, to logiczne jest, że trzeba te zwierzęta przez tę drogę przepędzać - mówiono. - Do zachowania wielu kierowców, zwłaszcza przyjezdnych, można mieć mnóstwo zastrzeżeń. Niemieccy turyści grzecznie zatrzymują się, czekając, aż zwierzęta przejdą. Nawet przyjaźnie pomachają ręką. A taki "warszawiak" pędzi na złamanie karku, bo uważa pewnie, że jedzie Marszałkowską.Zwracano także uwagę na konieczność przekonania wszystkich pieszych do zakładania, po zmroku, kamizelek odblaskowych. Policjanci odbyli wiele spotkań w szkołach, gdzie rozdawali elementy odblaskowe i przekonywali dzieci, jak ważne dla ich bezpieczeństwa jest noszenie takich akcesoriów. Wójt Ryszard Zieliński zapowiedział, że gmina zamierza wkrótce zakupić ok. 400 kamizelek odblaskowych.

- Na drogach w gminie Dubeninki jest jednak bezpiecznie - stwierdził komendant Żyliński. - Odpukać w niemalowane: od 1 stycznia do końca października odnotowaliśmy tylko 3 wypadki, i to bez ofiar śmiertelnych.


Obszerną relację z debaty zamieścimy w najbliższym wydaniu "Kuriera Gołdapskiego", 21 listopada.Zbigniew Świtkiewicz
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages