Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Radni z Dubeninek kolejny raz spierają się "w sprawie wiatraków"


2013-05-23 13:25:21 (ost. akt: 2013-05-23 13:34:20)
Unieważniona przez wojewodę uchwała tym razem przeszła zaledwie jednym głosem

Unieważniona przez wojewodę uchwała tym razem przeszła zaledwie jednym głosem

Autor zdjęcia: Zbigniew Świtkiewicz

Wojewoda warmińsko-mazurski unieważnił marcową uchwałę radnych z Dubeninek w sprawie "przystąpienia do zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy", wskazując na naruszenie procedury przy głosowaniu.

Radni zebrali się więc na sesji nadzwyczajnej i w ekspresowym tempie przegłosowali treść uchwały ponownie.


Przystąpienie do zmiany studium uwarunkowań ma umożliwić przede wszystkim kontynuowanie w gminie przygotowań do ewentualnej budowy siłowni wiatrowych. Bez tego aktu prawnego inwestor nie mógłby rozpocząć prac przy określaniu stref oddziaływania wiatraków na ludzi i środowisko.


Przegłosowana w marcu uchwała została zaskarżona przez grupę mieszkańców. Wtedy to radni, podczas tej samej sesji, najpierw projekt odrzucili, a po południu głosowali ponownie, tym razem "na tak".


Sesja nadzwyczajna trwała nieco ponad godzinę, ale emocji nie brakowało. Podczas przerwy doszło do spięcia między osobami przysłuchującymi się obradom.

Jedni mówili o "ciemnocie i zacofaniu", drudzy odpowiadali w ten sposób, że to "warszawiacy"(chodzi o osoby, które stosunkowo niedawno sprowadziły się do gminy i kupiły ziemię w tej okolicy) wszystko wiedzą najlepiej i nie rozumieją miejscowych.

— Nie sądzę, żeby wiatraki były u nas budowane — stwierdził podczas dyskusji Jaromir Krajewski (radny powiatowy, a prywatnie - mieszkaniec gm. Dubeninki). — Obszar przygotowywany pod te inwestycje sąsiaduje z trzema obszarami krajobrazu chronionego. Dwa z nich są po rosyjskiej i litewskiej stronie granicy. Przepisy tzw. konwencji z Espoo o transgranicznym oddziaływaniu inwestycji na środowisko naturalne na to nie pozwolą.


Uchwałę przegłosowano zaledwie jednym głosem: sześciu radnych było "na tak", pięciu - "na nie", dwóch wstrzymało się od głosu.

Zbyszek Świtkiewicz
 

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nie będę mieszkał pod wiatrakiem #1102703 | 178.182.*.* 3 cze 2013 14:51

  Ludzie zastanówcie sie co robicie chcecie sprzedać zdrowie swoje rodziny i sąsiadów za pare groszy ?? Chcecie sie sprzedać jak panie przy drodze w miniówkach ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. alutka #1099625 | 83.9.*.* 30 maj 2013 20:14

  więc posłuchajcie siebie-WY WSZYSCY MĄDRZY EKOLODZY-i swoje zdanie zostawcie dla siebie lub wyrażajcie je we własnym domu. a kto zechce wiatraki i tak postawi i nie będzie was pytał o zgodę.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Bożena Mikielska #1099003 | 83.9.*.* 30 maj 2013 08:32

   Panie Gołdapianin nie był to popis na sesji, ponieważ sesja odbywała się w sali obok. Kto obrażał ludzi to pan wie doskonale, to pani K , osoba wykształcona wyzywała ludzi od „ciemnoty” ponieważ drugi człowiek nie może mieć innego zdania. Ani ja , ani nikt inny nie obrażał nikogo, ludzie poczuli się zaszczuci i mieli prawo bronić się, ale przecież nikt dla ”ciemnoty „ nie uwierzy i nie wysłucha. Na sesji byłam jako ja Bożena Mikielska, osoba prywatna i to mówiłam , ale każdy słyszy to co chce usłyszeć. Nie wiem czy pan rozumie co to jest organizacja, przecież to jest cała grupa ludzi działająca na równych zasadach, a nie ja i moja organizacja. To nie ja promuję region tylko wszyscy członkowie w równym stopniu. Nie wiem dlaczego, jeśli człowiek siedzi cicho, nie wyraża swojej opinii tylko przytakuje jest „ doceniany”, ale niech tylko coś głośniej powie co inny nie chce usłyszeć jest „potępiony, wyklęty i wyśmiany” , zostaje „ciemnotą”. Zastanawia mnie , czy warto angażować się w jakiekolwiek działania na rzecz społeczeństwa , bo człowiek traci swoją tożsamość, musi przytakiwać mądrzejszym , stać po któreś za stron, nigdy po swojej. Większość mówi ,że rada słucha wójta i tylko przytakuje, a co wy robicie ?

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Observer #1094957 | 91.230.*.* 25 maj 2013 11:47

    Cyrk w Dubeninkach trwa już ponad cztery lata! Kolejna już uchwała została przepchnięta różnicą jednego głosu. Przewodniczący, który na poprzedniej sesji dał popis arogancji, niekompetencji i uległosci nie zająknął się ani jednym słowem o przyczynach swojego postepowania. Z nadzwyczajnej sesji zrobiono zwyczajną bez prawa głosu dla plebsu. Brawo! Tak trzymać! Następne też zwoływać w trybie nadzwyczajnym! W ten sposób uniknie się niewygodnych pytań i radni będą mogli w spokoju i biegusiem przegłosowywać wszystko co im wójt podsunie. Żaden z radnych nie zainteresował się skąd gmina weźmie kilkadziesiąt tysięcy złotych na zmianę studium. Przecież w budżecie na 2013 rok takiej pozycji nie ma! Temu towarzystwu już dziękujemy!

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. gołdapianin #1093753 | 31.63.*.* 23 maj 2013 21:48

    Temat wiatraki to temat rzeka.Najbardzziej zastanawia fakt, że na sesji dała popis prezeska Stowarzyszenia z Żytkiejm, która tydzień wcześniej z wielką pompą otwierała ekomuzeum, ktorą Starosta odznaczył za zasługi dla turystyki,zzapraszała turystów do odwiedzin a tydzień póżniej z wrzaskiem i krzykiem obraża ludzi i walczy aby wiatraki staneły w gminie.Dubeninki.To jest szok, jak ta kobieta "promuje "region.Wstyd!Zabrac jej odznakę i wysłać na szkolenie na temat szkodliwości wiatraków. Organizacja TEJ pani jest wspierana publicznymi pieniędzmi np na Święto Sękacza ale turyści bedą OMIJAĆ TEN REGION ,kiedy bedą wiatraki!

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (9)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages