środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Ciąg dalszy zamieszania 
z wiatrakami w Dubeninkach

2013-04-04 10:23:03 (ost. akt: 2013-04-04 10:34:57)
Wiatraki mogą być także zbudowane tuż przy osiedlu w Żytkiejmach

Wiatraki mogą być także zbudowane tuż przy osiedlu w Żytkiejmach

Autor zdjęcia: Zbigniew ŚwitkiewiczTa sama uchwała głosowana dwa razy podczas jednej sesji samorządu. I zupełnie odmienne wyniki tego głosowania. Takie rzeczy, to tylko w Dubeninkach!

Miejscowi radni najpierw odrzucili propozycję przystąpienia do sporządzania zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, a za parę godzin się na to zgodzili.

Aż trzy tysiące złotych miesięcznie ma otrzymywać rolnik, na którego polu zlokalizowana będzie siłownia wiatrowa. "Kwestia wiatraków" ponownie dzieli miejscową społeczność. Sto kilkadziesiąt osób podpisało się pod petycją, w której wyrażali swój protest przeciwko wprowadzeniu przez samorządowców zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, zaś podobnie liczna grupa popierała ten pomysł.

Zmiany wprowadzić trzeba było, bowiem zmieniły się ministerialne przepisy i teraz obowiązkowe jest naniesienie na mapę także "stref oddziaływania" kontrowersyjnych wiatraków. Chodzi o ich wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt. Owo studium radni uchwalili ostatecznie jesienią 2011 roku. Wtedy też nie obeszło się bez dużego zamieszania, bowiem kilka miesięcy wcześniej samorządowcy z Dubeninek projekt odrzucili. A potem głosowali jeszcze raz, i zmienili swoją decyzję.

Zarówno w roku 2011, jak i w miniony czwartek, pojawiały się głosy, że radni nie do końca wiedzą, nad czym głosują. Na razie wciąż jeszcze żaden nowy wiatrak na terenie gminy się nie pojawił. Ale wiele wskazuje na to, że ta perspektywa staje się coraz bardziej realna.

Świadczyła o tym chociażby obecność na sesji przedstawicielki firmy "Ekoenergia", która o tych wiatrakach obszernie opowiadała. Wiadomo już nawet, gdzie wiatraki miałyby być zlokalizowane. Chodzi o okolice Żytkiejm i sąsiednich miejscowości, takich jak Kiekskiejmy czy Lenkupie.

Część mieszkańców popiera plany takich inwestycji, a część jest im zdecydowanie przeciwna. 


— Jestem największym hodowcą bydła mlecznego w okolicach Żytkiejm — stwierdził podczas sesji Zdzisław Mościński. — Nie chcę wiatraków w sąsiedztwie. Mają one negatywny wpływ na mleczność krów. Jeśli te wiatraki się w końcu pojawią, to domagam się, żeby stały co najmniej 2 kilometry od obór i kilometr od granicy mojego pola.


Ponad 20 działek należących do tego rolnika zostało wyłączonych z obszaru, który miał stanowić potencjalną lokalizację dla elektrowni wiatrowych.

W efekcie strefa ta została teraz przesunięta na północ, praktycznie do samej granicy z Rosją. I znajduje się obecnie tuż przy osiedlu mieszkaniowym w Żytkiejmach.

Wójt Ryszard Zieliński przekonywał radnych, że głosowany projekt zmian w "studium uwarunkowań" dotyczy tylko określenia obszaru, na którym będą prowadzone badania nad wpływem tych urządzeń na otoczenie. I że konkretne propozycje lokalizacyjne, jeśli się w ogóle pojawią za jakiś czas, będą mogły być skutecznie oprotestowane. Wydaje się, że - istotnie - gminni radni i wielu mieszkańców nie ma pełnej wiedzy, co do planowanych na terenie gminy "inwestycji wiatrakowych".

Projekt zmian w studium uwarunkowań radni z Dubeninek najpierw odrzucili, ale po kilku kolejnych godzinach zdecydowali się na tzw. reasumpcję swojej uchwały i głosowali raz jeszcze. Stosunkiem 8 "za" do 4 "przeciw" ostatecznie plan ten zaakceptowali.

Jak stwierdziła przedstawicielka firmy "Ekoenergia", badania nad wyznaczeniem stref oddziaływania elektrowni wiatrowych na środowisko potrwają około 12 miesięcy.

Zbigniew Świtkiewicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Goldapischer Beobachter #1043988 | 89.229.*.* 4 kwi 2013 20:41

  pomerdane to drzewko! odpowiadam panu o ksywce "skoro nie znasz się": "to skąd wiesz, że szkodzą"? ano wiem! bo kończyłem liceum w czasach, gdy maturę robiło się "na wiedzę", a nie "na testy"; stawiam diamenty przeciwko orzechom, że jesteś płatnym agentem wpływu (we współczesnej nowomowie: - lobbystą); albo pożytecznym idiotą; żadna z tych dwóch opcji mojego szacunku nie budzi;

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Observer #1043765 | 91.230.*.* 4 kwi 2013 17:48

  Poprawiam oczywisty bład. Wiatraki mają powstać we wschodniej o zwolennicy mieszkają w zachodniej części gminy. Odpowiadam też Goldapischer Beobachter: pkt 2.- to nie warszawiacy kupili te hektary a mieszkańcy innych gmin.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Observer #1043693 | 91.230.*.* 4 kwi 2013 16:47

   W gminie Dubeninki mamy do czynienia z nagromadzeniem się wielu problemów tak charakterystycznych dla biednych gmin popegeerowskich kierowanych przez tych samych włodarzy od bezmała 20 lat. Bez skrupułów wykorzystuje się biedę, niski poziom wykształcenia i świadomości. Wiatraki mają powstać we wschodniej części gminy a wiekszość radnych głosujacych za wiatrakami mieszka we wschodniej części. Wygląda na to, że część radnych jest pośrednio uzależniona od wójta. Kto podpisał umowy na budowę wiatraków na swoim polu? 1.- rolnicy z kilku hektarowymi gospodarstwami; 2.- osoby, które w ostatnich latach kupiły kilkadziesiąt hektarów ziemi a sami mieszkają w odległych o kilkadziesiąt km gminach. Żaden z większych rolników zamieszkujących tereny na których gmina chce dopuścić do budowy farm wiatrowych nie chce wiatraków na swoim polu ani w ich sąsiedztwie. Żeby nie oddolne iniciatywy mieszkańców już by było wszystko "pozamiatane". Polityka informacyjna naszej gminy polegająca na braku informacji, kompletny brak konsultacji społecznych, brak przejrzystości, notoryczne nieprzestrzegania statutu gminy jest, niestety, naszą wizytówką. Po prawie dokładnie czterech latach jesteśmy w tym samym miejscu, czyli mamy taką sytuację jaka była w końcu 2009 roku. Może to spowoduje, że do włodarzy gminy dotrze fakt, że nie jesteśmy już tak bezsilni jak 10 czy nawet 5 lat temu. I, że w końcu trzeba w końcu zacząć rozmawiać, tłumaczyć, odpowiadać na trudne i niewygodne pytania, informować i przekonywać do swoich pomysłów a nie je narzucać. Wiatraki nie są lekarstwem na wszystkie zło. Jesteśmy podzieleni jak nigdy dotąd. A to dopiero początek! Wiatraków nie stawiają ekolodzy. To czysty biznes i liczy się tylko kasa, kasa i jeszcze raz kasa. A po nas choćby potop. Na szczęście jest nadzieja bo obudziły się władze województwa, RDOŚ i władza państwowa. Wiatraki mają też dobrą stronę. Jeszcze nigdy nie powstało tak wiele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Impulsem do ich powstania bardzo często była sprawa planów budowy farm wiatrowych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Goldapicher Beobachter #1043565 | 89.229.*.* 4 kwi 2013 15:10

    "że zarobi gmina na podatkach, a poprzez to i szkoły, biblioteki, szpitale.. Ba. Zarobi też właściciel gruntu. Zapewne jednorazowo i później co miesiąc jakaś stała opłata. Wszyscy zarabiać będą. I ten w sklepie, w którym ten co zarobi na wiatrakach, coś kupi ;)" kwestia bilansu: co się opłaci, a co się nie opłaci; no i w tym jest problem: nikt w tej gminie o tym nie dyskutuje, a 3 tauseny miesięcznie na rękę działają na wyobraźnię) - i zabijają zdrowy rozsądek;

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Kompromitujesz się #1043539 | 88.156.*.* 4 kwi 2013 14:57

    z tym brakiem wiedzy o energii ;) Tu jest link do wikipedii o mocy poszczególnych programów TV i radiowych (i jeszcze innych służb ale tu nie widocznych) jaka jest emitowana z maszt na Pieczewie. Ci są z Olsztyna to wiedzą jak blisko są osiedla Pieczowo, Nagórki itp. Ile to jest? 1 km? ;) I jakoś wszyscy żyją, nie widać większej ilości zachorowań, a ten maszt stoi i emituje przeszło 40 lat ;) Powiem dla tych co tematu nie ogarniają, że są to potężne moce

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    Pokaż wszystkie komentarze (31)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages